Framework PHP roku 2015 – ankieta portalu SitePoint

 mar, 29 - 2015   liczba komentarzy: 3   PHP

Framework PHP 2015 roku Portal SitePoint opublikował wyniki swojej ankiety popularności frameworków PHP w 2015 roku. Niektóre rezultaty były do przewidzenia, ale kilka innych zaskakuje. Zachęcam do zapoznania się z wynikami ankiety.

 

 

 

Jak co roku portal SitePoint.com przeprowadził ankietę, w której zapytał użytkowników o ich zdaniem najlepszy framework PHP.

Według badania, zdecydowanie wygrał framework Laravel, zarówno jako narzędzie wykorzystywane w pracy, jak i przy prywatnych projektach. Najwięcej głosów otrzymał w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanie, Brazylii oraz Indiach. Powiem szczerze, że tak wyraźna przewaga tego frameworka, w porównaniu z innymi, jest dla mnie dosyć zaskakująca. Oczywiście jak nie trudno się było spodziewać, w czołówce znalazł się Symfony2, który również mocno wyprzedza konkurencje. Na ten framework najwięcej oddanych głosów pochodziło z Niemiec, Francji, Polski czy Rumunii.

Zdziwiły mnie dosyć wysokie pozycje systemów Nette – najwięcej głosów z Czech i PHPixie – zwycięzca na Ukrainie oraz wśród najmłodszej części biorących udział w sondażu. Systemy te (przynajmniej mi osobiście) nie są jakoś specjalnie znane i do tej pory nie cieszyły się tak dużą popularnością. Być może warto się im bliżej przyjrzeć.

Niezmiennie mocną pozycje zajmują Zend2, CodeIgniter czy Yii2. Na szarym końcu znalazły się systemy takie jak Kohana, FuelPHP czy Typo3. Zaskoczyły mnie dosyć słabe wyniki mikro-frameworków typu Silex, Slim, czy Phalcon, które jeszcze jakiś czas temu były dosyć często opisywane w licznych artykułach.

 

Cały artykuł i pełne wyniki ankiety można znaleźć na:

http://www.sitepoint.com/best-php-framework-2015-sitepoint-survey-results/.

Polecam również przeczytać mój artykuł o podobnej tematyce, w którym analizuję najczęściej wymagane umiejętności (również z zakresu frameworków) jakie pracodawcy oczekują od kandydatów na stanowisko programisty PHP:

http://www.blog.molitorys.pl/wymagania-dla-programistow-php-na-rynku-pracy-w-polsce-niemczech-anglii

Zachęcam również do podzielenia się w komentarzy swoim faworytem jeżeli chodzi o frameworki PHP.


Przeczytaj równierz

 Komentarze liczba komentarzy: 3

 • Janusz pisze:

  Jak dla mnie to Symfony2 wymiata 🙂 pozdro

 • maniek89 pisze:

  inne zestawienie: http://beebom.com/2015/02/best-free-php-frameworks … ale wyniki podobne 🙂 Laravel prowadzi

 • Dariusz pisze:

  A co takiego firmy widzą w tym Symfony 2, który zresztą jest koszmarnie powolny a testowanie to po prostu jakiś koszmar? Za najszybszy uchodzi Phalcon, jako że jest napisany jako rozszerzenie do PHP, za nim Kohana i dalej inne. Z Laravelem to nie taka prosta sprawa ze względu na PHP min. v. 5.5.9 i nie na każdym hostingu pójdzie bo często tam jest jeszcze PHP 5.2/5.3/5.4.

  Przerabiałem różne FW pod względem architektury i struktury katalogów i przyjętych konwencji, najciekawiej i najlepiej jak dla mnie jest w Kohana, framework bardzo szybki z bardzo fajnym kaskadowym systemem plików i konfiguracją. I ma ORM (active record) albo query builder, można pisać własne moduły itd. No ale zawsze się znajdzie grupka takich, dla których jego architektura jest do bani bo jest dużo singletonów i statycznych metod w klasach itd. W Polsce jeszcze na szczęście da się znaleźć pracę jak ktoś zna ten FW.


 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.