Framework PHP roku 2015 – ankieta portalu SitePoint

 mar, 29 - 2015   PHP

Framework PHP 2015 roku Portal SitePoint opublikował wyniki swojej ankiety popularności frameworków PHP w 2015 roku. Niektóre rezultaty były do przewidzenia, ale kilka innych zaskakuje. Zachęcam do zapoznania się z wynikami ankiety.

 

 

 

Jak co roku portal SitePoint.com przeprowadził ankietę, w której zapytał użytkowników o ich zdaniem najlepszy framework PHP.

Według badania, zdecydowanie wygrał framework Laravel, zarówno jako narzędzie wykorzystywane w pracy, jak i przy prywatnych projektach. Najwięcej głosów otrzymał w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanie, Brazylii oraz Indiach. Powiem szczerze, że tak wyraźna przewaga tego frameworka, w porównaniu z innymi, jest dla mnie dosyć zaskakująca. Oczywiście jak nie trudno się było spodziewać, w czołówce znalazł się Symfony2, który również mocno wyprzedza konkurencje. Na ten framework najwięcej oddanych głosów pochodziło z Niemiec, Francji, Polski czy Rumunii.

Zdziwiły mnie dosyć wysokie pozycje systemów Nette – najwięcej głosów z Czech i PHPixie – zwycięzca na Ukrainie oraz wśród najmłodszej części biorących udział w sondażu. Systemy te (przynajmniej mi osobiście) nie są jakoś specjalnie znane i do tej pory nie cieszyły się tak dużą popularnością. Być może warto się im bliżej przyjrzeć.

Niezmiennie mocną pozycje zajmują Zend2, CodeIgniter czy Yii2. Na szarym końcu znalazły się systemy takie jak Kohana, FuelPHP czy Typo3. Zaskoczyły mnie dosyć słabe wyniki mikro-frameworków typu Silex, Slim, czy Phalcon, które jeszcze jakiś czas temu były dosyć często opisywane w licznych artykułach.

 

Cały artykuł i pełne wyniki ankiety można znaleźć na:

http://www.sitepoint.com/best-php-framework-2015-sitepoint-survey-results/.

Polecam również przeczytać mój artykuł o podobnej tematyce, w którym analizuję najczęściej wymagane umiejętności (również z zakresu frameworków) jakie pracodawcy oczekują od kandydatów na stanowisko programisty PHP:

http://www.blog.molitorys.pl/wymagania-dla-programistow-php-na-rynku-pracy-w-polsce-niemczech-anglii

Zachęcam również do podzielenia się w komentarzy swoim faworytem jeżeli chodzi o frameworki PHP.


Przeczytaj równierz