Kolejkowanie zadań jest częstym rozwiązaniem wykorzystywanym podczas konieczności przetwarzania dużej ilości danych lub zadań wymagających określonej ilości czasu do wykonania. Idea jest prosta: dzielimy określoną logikę aplikacji na zadania, a następnie wysyłamy wysyłamy je do kolejki, której zadaniem jest ich przetworzenie. W artykule przedstawiam w jaki sposób wykorzystać do tego celu popularny framework PHP Symfony


Zmiany i nowości w PHP 8

 paź, 25 - 2020   PHP

Nowy PHP nadchodzi wielkimi krokami. Już na dzień 28 listopada zostało zapowiedziane wydanie 8-mej wersji tego popularnego języka programowania. Jakie zmiany i nowości zostaną wdrożone? Czy będą to zmiany na plus, czy może na minus? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury niniejszego artykułu.      


Polecenie, inaczej nazywany komendą (command), należy do rodziny czynnościowych wzorców projektowych, którego zadaniem jest agregacja i hermetyzacja żądań do wykonania. Żądania te traktowane są jako osobne obiekty, które mogą być parametryzowane w zależności od rodzaju odbiorcy.


Laravel 8.x – zmiany

 wrz, 09 - 2020   PHP
Laravel 8.x Logo

Kolejna wersja popularnego frameworka Laravel została wydana w dniu 8-go września 2020. Aplikacja oznaczona numerem 8 wprowadza szereg zmian i ulepszeń. Artykuł opisuje niektóre z nich oraz pokazuje przykłady użycia.  


Pyłek (flyweight) jest strukturalnym wzorcem projektowy, stosowany wszędzie tam gdzie wymagane jest tworzenie bardzo dużej liczby identycznych lub podobnych obiektów, którymi można zarządzać w jednolity sposób. Artykuł opisuje użycie wzorca oraz wyjaśnia w jakich sytuacjach zasadne jest jego wykorzystanie.    


Laravel 7.x – co nowego?

 mar, 05 - 2020   PHP
Laravel 7.x

Zgodnie z kalendarzem, 3-go marca 2020 została wydana nowa wersja Laravel-a. Co nowego zaproponowali twórcy tego niezwykle popularnego frameworka PHP? Zapraszam do przeczytania tego artykułu.  


Laravel 6.x – nowa wersja wydana

 wrz, 07 - 2019   PHP
Laravel 6

Laravel jest jednym z najpopularniejszych framework-ów PHP. 3 września 2019 r. została wypuszczona jego 6 wersja, wprowadzająca kilka nowych usprawnień i poprawek.


Praca jako programista PHP

Ostatnie kilka miesięcy mojego życia zawodowego wiązały się z wielkimi zmianami –  zmiana miejsc i formy zatrudnienia oraz poszukiwanie nowych pracodawców i klientów. Wiązało się to z odbyciem kilkunastu rozmów kwalifikacyjnych, na których oprócz sprawdzania tzw. umiejętności miękkich, zdarzały się pytania od tzw. osób technicznych o znajomość programowania oraz języka PHP.


Singleton jest przykładem kreacyjnego wzorca projektowego, czyli takiego, którego zadaniem jest tworzenie obiektów używanych w aplikacji. W artykule została przedstawiona idea stojąca za wzorcem singleton, przykład użycia i wynikające z niego korzyści.    


Wzorce projektowe - Dekorator

Dekorator jest ciekawym wzorcem projektowym, który w pewnych okolicznościach może być niezwykle użyteczny. Należy do grupy wzorców strukturalnych i pozwalającym na dynamiczne rozszerzenie funkcjonalności danej klasy. Odbywa się to poprzez opakowanie klasy bazowej w inne klasy rozszerzające jej działanie.STARSZE WPISY