Adminer i SQL Buddy, czyli lekka alternatywa dla phpMyAdmin

 sty, 25 - 2015   Baza Danych

narzędzia-bazodanowe Każdy z nas zna i używa phpMyAdmina, do zarządzania systemem bazodanowym MySQL. Jest to narzędzie sprawdzone i chyba najbardziej popularne wśród wszystkich aplikacji tego typu. Na rynku krążą jednak inne narzędzia dostarczające podobną funkcjonalność. W artykule tym przedstawię dwa z nich, Adminer i SQL Buddy, które stanowią „lekką” alternatywę dla starego, poczciwego phpMyAdmina.

 

phpMyAdmin jest darmowym narzędziem napisanym w języku PHP, przeznaczonym do administracji baz danych MySQL poprzez wygodny interfejs dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. System ten dostarcza szeroką gamę funkcjonalności oraz jest bardzo dobrze udokumentowany. Aplikacja wydawana jest na licencji GNU (General Public Licence). Projekt wyszedł na świat w 1998 roku i jest rozwijany do dziś. Jest on zdecydowanie najpopularniejszym dostępnym systemem tego typu.

Skoro phpMyAdmin spełnia bardzo dobrze swoje zadanie, to poco nam jakaś „lekka” alternatywa? Powodów może być kilka. Jednym z nich jest szybkość działania oraz zgromadzenie wszystkich najczęściej używanych funkcjonalności w jednym miejscu. Pracując nad aplikacją bazodanową, większość operacji jakie wykonuje programista polegają na utworzeniu tabel, sprawdzeniu danych w nich zawartych, dodaniu lub zmianie kilku rekordów, wyeksportowaniu bazy, itp. Są to standardowe operacje, które nie wymagają dużej funkcjonalności i skomplikowanego interfejsu. Adminer i SQL Buddy przeznaczone są właśnie to tego typu zadań – praca na tabeli ogranicza się w zasadzie do obsługi jednostronicowego interfejsu. Innym powodem może być sytuacja, gdzie mamy ograniczony dostęp do strony użytkownika (np. tylko poprzez FTP) i musimy szybko sprawdzić bazę danych. Wystarczy wtedy przekopiować któryś z niżej opisanych systemów na serwer i po kłopocie. Zajmują one bardzo mało miejsca na dysku twardym i ponadto, nie wymagają żadnej instalacji lub konfiguracji.

 

 

Adminer

Adminer jest skryptem PHP zawartym w jednym pliku, który zajmuje w zależności od wersji od 189 do 379kB (kod źródłowy ok. 546kB) – dla porównania phpMyAdmin zajmuje ok. 27MB. Jak wspomniałem wcześniej, aplikacja nie wymaga żadnej instalacji czy konfiguracji – wystarczy przekopiować na serwer i uruchomić. Jest to narzędzie darmowe, rozpowszechniane na zasadzie licencji GPL v2.

Domyślny interfejs może nie jest zbyt piękny (zawsze można doinstalować ładniejszy motyw), ale funkcjonalny, umożliwiający wszystkie podstawowe zadania w bazie danych. Współpracuje z MySQL, PostgreSQL, SQLite, MS SQL, Oracle, SimpleDB, MongoDB. Dostępna w 34 wersjach językowych. W razie potrzeby system można rozszerzyć o wiele różnych dodatków. Istnieją również rozszerzenia, pozwalające na korzystanie z systemu w wielu popularnych aplikacjach i frameworkach, takich jak WordPress, Drupal, Joomla, Typo3, Laravel, itp.

Aktualna wersja aplikacji to 4.1.0 i można ją pobrać ze strony: http://www.adminer.org/.

Panel logowania:

Panel logowania systemu Adminer

Wybór i ustawienia bazy danych:

Wybór i ustawienia bazy danych w systemie Adminer

Wybór tabeli:

Wybór tabeli bazy danych w systemie Adminer

Tabela:

Dane tabeli w systemie Adminer

Edycja tabeli:

Edycja tebali w systemie Adminer

 

SQL Buddy

Drugim systemem zarządzania bazą danych, jaki chciałem przedstawić jest SQL Buddy. Napisany również w PHP, po rozpakowaniu zajmuje ok. 1.1MB. Działa od razu po uruchomieniu, bez instalacji czy dodatkowej konfiguracji. Narzędzie darmowe open source.

Współpracuje z takimi bazami jak MySQL i SQLite. Dostępny w 47 językach. Posiada ciekawy interfejs oparty na AJAXie. Wygląd można zmieniać wykorzystując kilkadziesiąt dostępnych szablonów.

Niestety projekt od 2011 roku nie jest już rozwijany. Aktualna wersja aplikacji to 1.3.3, która jest do pobrania na stronie: http://sqlbuddy.com/

Panel logowania:

Panel logowania systemu SQL Buddy

Wybór i ustawienia bazy danych:

Wybór i ustawienia bazy danych w systemie SQL Buddy

Wybór tabeli:

Wybór tabeli bazy danych w systemie SQL Buddy

Tabela:

Widok tabeli w systemie SQL Buddy

Edycja tabeli:

Edycja tabeli bazy danych w systemie SQL Buddy

 

Podsumowanie

Artykuł ten nie miał na celu przekonywać do konkretnego systemu, a jedynie pokazać inne rozwiązania, które mogą się przydać przy codziennej pracy z bazami danych. Zachęcam do przetestowania wyżej wymienionych narzędzi oraz podzielenia się swoimi opiniami w komentarzu.